
Tentokrát se podíváme podrobněji na problematiku předků a to hlavně těch, co už jsou po smrti. Můžeme jím být nějak nápomocni? A můžou být nápomocni oni nám? A co pro to vlasně udělat? To si zkusíme přiblížit v následujícím článku.
Už v historii lidstva se setkáváme s různými náznaky uctívání předků. Květiny, svíčky, ohně, hlídání u hrobu, drobnosti, mince i velké množství předmětů do hrobu. Jaký to vlastně má význam? Může to nějak předkům pomoci?
Vzhledem k tomu, že péče o předky má již velice dlouhou tradici, troufám si tvrdit, že význam to má.
Vše začíná u víry v posmrtný život a řekl bych, že to, že duše přetrvává i nadále je více než pravděpodobné. Pokud by posmrtný život nebyl, tak vírou v něj nic neztratíte, protože po smrti nebude NIC. Lidé kteří v posmrtný život věří, se na něj mohou připravit už za života a nejsou z toho tolik překvapeni, ale jsou i ti, kteří v to nevěří a po smrti najednou shledávají, že dál fungují, akorát, že bez těla a že si vše pamatují a tak z toho mohou být překvapeni. Někdy ani neví, že zemřeli a žijí dál v místě, kde bydleli. A je jim divné, že s nimi nikdo nekomunikuje a že se jim do domu nastěhovali cizí lidé a dochází k strašení (snaze na sebe upozornit viz předchozí články). Stává se to hlavně při nějaké násilné nebo nečekané smrti.
Ale i když ti lidé nebo i zvířata zemřely normálně a v klidu, tak když si na ně vzpomeneme posíláme jim tak část svojí životní síly a to je osvěží a potěší. Anglické heslo: Energy flows where your attention goes - energie jde tam kam směřuje vaše pozornost - to jasně ukazuje. Hodně duší je smutných a zklamaných, když na ně pozůstalí nevzpomínají. Hodně z nich může mít různé potíže a tak když si na ně v dobrém vzpomeneme a nebo s nimi v myšlenkách promluvíme jestli něco nepotřebují, tak budou rádi. Naši předci a nebo i přátelé nám mohou i různě pomoci a dohlížet na nás aby se nám dařilo, což také nemusí být k zahození. Je to taková vzájemná pomoc a podpora, ale můžete to dělat i bez požadavků. V každém případě je dobré si na předky vzpomenout, jak to vysvětluje i následující video:
Psal jsem také o kytkách, mincích, předmětech, hlídání u hrobu, ohních atd.
Ve všech případech jde o způsob jak navázat kontakt s předky, chránit je a nebo jim pomoci.
Květiny, jako dar a oběť často spojeno se vzpomínkou na předky. Mince se dávala do ruky a nebo do úst aby duše mohla zaplatit "převozníkovi" na druhý břeh.
Předměty, měly a mají sloužit ke zpříjemnění pobytu duše v posmrtném životě. Asi jste o tom slyšeli hlavně ve spojitosti s vládci v Egyptě, Číně i jinde. Ale dělaly to i Romské rodiny a některé to stále dělají:
Také u Romských rodin se dříve drželo hlídání u hrobu asi týden po pohřbení, kdy se věřilo, že se tam duše zdržuje a tak aby mohla v klidu odpočívat a nerušili ji "zlé bytosti". Rovněž bývalo zvykem v den nějakého svátku nebo oslavy jít na hrob a slavit tam s předky. To se dělalo (nevím jak teď) i v Egyptě.
U nás v ČR se většinou chodí na na hřbitov zapálit svíčka, nebo petrolejka a dát nějaké květiny, zavzpomínat, a bohužel se i podívat, jestli tu lampičku, nebo něco jiného někdo neukradl. Symbolika zapálení svíčky je aby svítila na cestu a aby se duše předků ohřály, neboť jsou prý prokřehlé (což může být individuální). Největší vzpomínkový den je 2. listopadu svátek zesnulých, kdy se vzpomíná na předky a jde se na hřbitov.
Můžeme se setkat i se starším zvykem Oheň předků - přilož větvičku a tví předci se ohřejí.Je to vzpomínkový oheň na předky a každý kdo přiloží polínko nebo větvičku a vzpomene si na předky pomůže jim a oni zas třeba pak pomohou jemu.
Každopádně můžete zapálit svíčku i na starém hrobě, který nepatří vašim předkům. Věřím, že to potěší i dotyčnou duši a nebo prostě uděláte radost sobě a budete mít dobrý pocit.
Zajímavý zvyk je také po štědrovečerní večeři 24.12 kdy by se zbytky měly nechat na stole jako hostina pro předky.
A co se týká živých... tak taky neuškodí když si na ně vzpomenete a řeknete jim, že je máte rádi a nebo je prostě nějak potěšíte. Věřím, že když někdo nějak potěší vás, tak, že to také vnímáte příjemně.
Ať už je vaše stanovisko k této problematice jakékoli, jsem rád pokud pro vás je tento článek přínosem. Madooc Wayfaarer.